Zažijte Žižkov - místo, jaké jinde nenajdete

Pár slov o Žižkově

Žižkov byl na konci 19. století jedním z největších českých měst. K Praze se připojil až v roce 1922, což mnoho zdejších obyvatel neslo nelibě. V současné době leží na území Prahy 3 a ohraničuje jej Vinohradská ulice, náměstí Jiřího z Poděbrad, úpatí vrchu Vítkov a Jarov.

Dříve býval Žižkov plný hospůdek, kde jste mohli posedět s Vlastou Burianem, Jaroslavem Haškem nebo skladatelem Jaroslavem Ježkem. I dnes zde potkáte rázovité postavičky, kterým se však už neříká umělci ani ztracené existence, ale jednoduše hipsteři.

Zůstaly i klasické české hospody, ke kterým se přidaly moderní kavárny a restaurace s nejoblíbenějšími světovými kuchyněmi. Dostali jste chuť na asijskou, mexickou nebo třeba na některou z evropských kuchyní? Přijdete si na své, ať máte jakkoli mlsný jazýček. A kdyby se vaše vysněná restaurace nenacházela právě na Žižkově, v sousedním Karlíně či Vinohradech ji najdete určitě.

Žižkov má něco z pařížského Montmartru, něco z dělnických čtvrtí, kterou kdysi také býval a z minulosti jakoby probleskovala i hrdost samotného Jana Žižky, který zde na vrchu Vítkov slavně zvítězil nad křižáky.

To vše dohromady vytváří neopakovatelné genius loci. Žižkov je prostě trochu jiný než ostatní pražské čtvrti, a velmi si na tom zakládá.